Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Deski tarasowe, czyli sprawdzony sposób na estetyczny i funkcjonalny taras

24 kwietnia 2024 deski tarasowe

Z czego wykonać przydomowy taras? To pytanie zadaje sobie każdy inwestor, który planuje zagospodarowanie terenu wokół domu i chce zyskać z jednej strony piękny, a z drugiej wygodny w codziennym użytkowaniu taras, sprzyjający odpoczynkowi i przyjmowaniu gości. Opcji jest co najmniej kilka, przy czym od lat widzimy szczególnie duże zainteresowanie tarasami z drewna. To rozwiązanie ma wiele zalet, którym bliżej przyglądamy się w naszym artykule, podpowiadając również, jakie deski tarasowe wybrać i gdzie je kupić.

Co przemawia za drewnianym tarasem?

Taras z drewna to przede wszystkim najbardziej estetyczny wybór. Pod względem wyglądu dystansuje i taras betonowy wykończony płytkami gresowymi, i taras z kostki czy płyt. Drewno budzi w nas wyłącznie pozytywne skojarzenia, prezentując się niezwykle efektownie i pasując do dowolnego stylu architektonicznego.

Tym samym taras drewniany będzie odpowiednim wyborem zarówno do domu o klasycznej zabudowie, jak i tego nowoczesnego, modernistycznego czy nawet minimalistycznego.

Inne zalety drewnianego tarasu, o których warto wspomnieć, to:

  • Długo zachowuje estetyczny wygląd;
  • Ponadczasowy design;
  • Można po nim przyjemnie stąpać boso;
  • Ma właściwości antypoślizgowe;
  • Jest bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości (wystarczy regularne zamiatanie);
  • Konserwacja tarasu wcale nie jest tak uciążliwa jak mogłoby się wydawać;
  • Możliwość odnawiania tarasu i zmiany jego charakteru poprzez np. zastosowanie innego malowania;
  • Bezproblemowa wymiana uszkodzonych elementów tarasu.

Czy wiesz, że…

Deski tarasowe można wykorzystać nie tylko do budowy tarasu, ale też do wykończenia balkonu czy terenu wokół basenu?

Wybieramy deski tarasowe – na co trzeba zwrócić uwagę?

Można się spotkać z teorią, że jeśli drewniany taras, to tylko wykonany z drewna egzotycznego. Jest to daleko idące nieporozumienie, przez które wiele osób z góry zakłada, że nie może sobie pozwolić na piękny taras z uwagi na barierę finansową.

W rzeczywistości nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykonać taras z innego, znacznie tańszego gatunku drewna. Można tutaj wymienić chociażby modrzew europejski, sosnę, świerk północny czy tzw. termodrewno (drewno termowane), które po poddaniu go działaniu wysokiej temperatury zyskuje wyjątkową odporność na pleśń, grzyby oraz właściwości higroskopijne.

Tak naprawdę o tym, czy taras z drewna przetrwa wiele lat w dobrej kondycji, decyduje sposób i częstotliwość konserwacji deski tarasowej. Należy do tego używać specjalistycznych preparatów, nakładanych w odpowiednich warunkach pogodowych. Spełnienie tego warunku daje pewność, że drewniany taras będzie cieszyć oczy właścicieli przez naprawdę długi czas.

Pamiętajmy również, że dobrej jakości deski tarasowe z drewna europejskiego zawsze będą lepszym wyborem niż „tania egzotyka”. Na rynku niestety pojawiło się sporo ofert sprzedaży desek z drewna egzotycznego, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Porada eksperta:

Interesującą alternatywą dla deski drewnianej może być zyskująca na popularności deska kompozytowa. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z tego, że taka deska mocno się nagrzewa, przez co użytkowanie tarasu w okresie letnim – zwłaszcza niezadaszonego – może być dość utrudnione.

Gdzie kupisz jakościowe deski tarasowe?

Jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy wysokiej jakości deski tarasowej, zarówno na potrzeby prywatnego projektu, jak i realizując tarasy dla własnych klientów, to zainteresuj się ofertą TimberTrade.

TimberTrade zapewnia bezpośredni dostęp do jakościowych desek tarasowych z modrzewia syberyjskiego, sosny, świerku północnego oraz termodrewna (bardzo odpornego na niesprzyjające warunki pogodowe, w tym wysoką i niską wilgotność powietrza).

Kupując deski tarasowe z pomocą TimberTrade oszczędzasz mnóstwo czasu i zyskujesz pewność, że otrzymasz doskonały produkt w bardzo korzystnej cenie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja projektdeska.pl

Jesteśmy pasjonatami budownictwa i projektowania wnętrz. Na naszym blogu staramy się zarazić Was inspiracjami do stworzenia ciepłego i przestronnego domu, w którym poczujecie się, jakbyście odbywali codzienne wakacje!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

deski tarasowe
Wypoczynek latem - jak zbudować altanę?
Ogrodowy raj - jak zbudować szklarnie?

Jesteś zainteresowany reklamą?