Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Miejsce na ognisko w ogrodzie – Praktyczny poradnik

19 lutego 2024 Miejsce na ognisko w ogrodzie

Ognisko w twoim ogrodzie to idealne miejsce na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. W tym artykule dowiesz się, jak stworzyć idealne miejsce na ognisko w ogrodzie, zaczynając od wyboru odpowiedniego miejsca, poprzez wybór materiałów i wykonanie, aż po konserwację i bezpieczeństwo.

Wybór miejsca

Na samym początku musimy wyznaczyć miejsce na ognisko. Wielkość działki ma znaczenie, ale nawet w niewielkim ogródku można stworzyć przytulne miejsce na ognisko. Ważne jest, aby przygotowane miejsce na palenisko w ogrodzie było bezpieczne i z dala od domu, drzew, okien i sąsiednich budynków. Przestrzeń powinna być na tyle duża, aby każdy mógł swobodnie się przemieszczać wokół ogniska i zbliżać lub oddalać od płomieni w razie potrzeby.

Projektowanie miejsca na ognisko

Podczas projektowania miejsca na ognisko w ogrodzie należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, miejsce na ognisko powinno być wyposażone w miejsce na przechowywanie drewna. Można to zrobić, tworząc schowki pod siedziskami lub budując stelaż na drewno.

Po drugie, warto pomyśleć o utwardzeniu nawierzchni wokół ogniska. Można to zrobić za pomocą żwiru, kamienia, cegieł klinkierowych lub betonu. Utwardzona nawierzchnia jest niepalna, co podnosi bezpieczeństwo, a także jest łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Jeżeli chcemy, by ognisko było wszechstronne, świetnym pomysłem jest zamontowanie rusztu na ognisko. Można to zrobić za pomocą trzech stalowych nóżek, które utworzą trójnóg, a następnie zwiesić z jego szczytu łańcuch, na który montuje się ruszt. Można również kupić grill ogniskowy.

Wybór materiałów

Najprostszym pomysłem na ognisko w ogrodzie jest wykopanie dołu, a następnie ułożenie wokół kamiennego kręgu. W odpowiedniej odległości od ogniska można ustawić meble ogrodowe. Takie ognisko pasuje do naturalnego stylu ogrodu. Jednak, jeśli preferujesz nowoczesny wygląd, możesz rozważyć użycie bardziej zaawansowanych materiałów, takich jak stal nierdzewna lub blacha.

Palenisko przenośne

Jeśli nie masz dużo miejsca w ogrodzie, przenośne palenisko może być doskonałym rozwiązaniem. Są one lekkie i łatwe do przenoszenia, a także łatwe do czyszczenia. Można ich używać nawet na tarasie o podłożu kamiennym.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem podczas przygotowania miejsca na ognisko w ogrodzie, a następnie jego użytkowania. Należy pamiętać, że ognisko powinno być rozpalane z dala od palnych materiałów, a także przestrzegać lokalnych przepisów przeciwpożarowych dotyczących palenia ognisk na otwartej przestrzeni. Po zakończeniu palenia ogniska w ogrodzie należy całkowicie je zagasić, a najlepiej również pozbyć się gryzącego dymu powstałego w wyniku gaszenia.

Czy wolno palić ognisko na własnej posesji w mieście?

Przepisy zawarte w kodeksie cywilnym nie zabraniają palenia ogniska na własnej posesji w celach rekreacyjnych. Nie można natomiast palić śmieci, co reguluje ustawa o odpadach z 2012 r.

Konserwacja

Po zakończeniu korzystania z ogniska, należy upewnić się, że jest ono całkowicie zgaszone. Możesz to zrobić, polewając ognisko wodą lub zasypując je piaskiem. Regularne czyszczenie ogniska z popiołu jest również ważne, aby zapewnić jego długotrwałe użytkowanie.

Podsumowanie

Tworzenie miejsca na ognisko w ogrodzie to świetny sposób na zwiększenie wartości użytkowej przestrzeni na zewnątrz. Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego zawsze przestrzegaj przepisów i używaj zdrowego rozsądku.

Tworzenie własnego ogniska jest również okazją do pokazania swojej kreatywności. Niezależnie od tego, czy wybierzesz tradycyjny design, czy coś bardziej nowoczesnego, twój ogród zyska na atrakcyjności dzięki dodaniu funkcjonalnego i estetycznego elementu, jakim jest miejsce na ognisko.

Redakcja projektdeska.pl

Jesteśmy pasjonatami budownictwa i projektowania wnętrz. Na naszym blogu staramy się zarazić Was inspiracjami do stworzenia ciepłego i przestronnego domu, w którym poczujecie się, jakbyście odbywali codzienne wakacje!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Miejsce na ognisko w ogrodzie
jak urządzić akwarium dla bojownika
jakie podłoże do akwarium?

Jesteś zainteresowany reklamą?